SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

Emekli Maaşlarına 2.000 TL Ek Zam Teklifi!

Emekli maaşlarına ilişkin yeni bir zam teklifi gündeme geldi. Emekli maaşlarına ek olarak 2.000 TL zam mı yapılacak? İşte emekli maaşlarına ek zam yapılmasına dair son dakika gelişmeleri...
10 Temmuz 2022 09:48

Türkiye’de emeklilerin maaşlarına Temmuz ayında yüzde 40’in üzerinde maaş zammı yapıldı. Ayrıca TBMM’de yapılan kanun değişikliği ile en düşük emekli aylığı 3.500 TL’ye yükseltildi. Yaşanan hayat pahalılığı karşısında yapılan bu zamlar emeklilerin ekonomik durumlarında tam bir toparlanma sağlanmasının oldukça uzağında kaldı. Bundan dolayı da CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in cevaplandırması için bir soru önergesi vererek emekliler için ek zam talebinde bulundu.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN EK ZAM TALEBİ

Milletvekili Kani Beka verdiği soru önergesi ile emeklilere ek zam talebini direkt olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e iletti. Çok sayıda emeklinin asgari ücretin altında maaş almak zorunda kaldığının altını çizen Milletvekili Kani Beko, açlık sınırı altında yaşayan emeklilerin maaşlarının en azından asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep etti.

MAAŞLAR 5.500 TL'YE YÜKSELTİLMELİ

Emeklilere ek zam talebini verdiği soru önergesinde gerekçelendiren Milletvekili Kani Beko, “Milyonlarca emekli çok büyük bir maddi problemin içerisinde kaldı. Asgari ücret toplumun genelindeki standart ücretlendirme olarak uygulanmalı. Dul, yetim, yaşlılık ve gazi maaşı alanların da ücretleri en azından asgari ücret ile eşitlenmeli. Düşük ücret alan emekliler adeta açlıkla sınanıyorlar. Asgari ücret altında emekli maaşı alan tüm emeklilerin maaşlarına seyyanen zam yapılıp 5.500 TL’ye yükseltilmeli.” dedi.

BAKAN VEDAT BİLGİN BU SORULARI CEVAPLANDIRACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in cevaplandırması için Milletvekili Kani Beko tarafından şu sorular soruldu:

  • SGK kapsamında çalışarak emekli aylığı almayı hak eden kaç emeklimiz net asgari ücret olan 5.500 TL’nin altında maaş almaktadırlar?
  • Dul, yetim, yaşlılık ve gazilik maaşı alan kaç kişi asgari ücretin altında emekli aylığı almaktadır?
  • Hazine desteği hesaba katılmadan yapılan hesaplamalara göre en düşük emekli aylığı ne kadardır?
  • Emekli maaşlarının seyyanen zam yapılarak asgari ücret seviyesinin üzerine çıkarılmasına dair bir planlama var mıdır?

Milletvekili Kani Beko tarafından direkt olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sorular bu sorulara Bakan Bilgin kanuni süresi içerisinde yazılı olarak cevap vermek zorunda. Emeklilere 2.000 TL ek zam konusunda hükümetin bir planlamasının olup olmadığı bu soru önergesine verilecek olan cevaplarla kesinleşecek.

KAMU EXPRESS

EMEKLİLER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER