SON EKLENENLER

Emekli Memur-Sen:Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır. 

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı faaliyet gösteren Emekli Memur-Sen, basın açıklaması gerçekleştirdi.
01 Temmuz 2022 11:56

İstanbul’da gerçekleştirilen basın açıklamasına Emekli Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda emekli katıldı. Basın açıklamasında artan enflasyonun emeklilerin alım gücünü düşürdüğü belirtilirken emeklilerin talepleri sıralandı. 

Emekli Memur-Sen adına basın açıklamasını gerçekleştiren Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, Türkiye’de 13,6 milyondan fazla emeklinin olduğunu hatırlatarak

“Unutulmaması gereken şudur ki; emeklilikte, fiili hizmet sona erse de emeklilerin ev geçindirme sorumluluğu devam etmektedir. Son yıllarda alım gücünde yaşanan düşüşten en fazla emekliler etkilenmekte, aktif çalışma ücreti ile emekli aylığı arasındaki uçurum emekliyi yoksullaştırmaktadır” diye konuştu. 

“Aile medeniyeti olma vasfımız; öncelikle ailenin çatısını oluşturan, aileyi bir arada tutan, ailede hikmet ve irfanı temsil eden büyüklerin itibarını korumayı gerektirmektedir” diyen Küçükkösen, emeklilerin mali kayıp endişesinden dolayı emekliliklerini ertelediklerini belirterek “Geçim derdine düşmüş, muhtaç hale getirilmiş emeklinin aileyi bir arada tutma gücü bulamayacağı ortadadır. Bu şartlarda emekli olmaya karar vermek de emekli olunca hayat standardını korumak da zorlaşmaktadır. Bu nedenle emeklilerimizin%39’u tam zamanlı,%33’ü yarı zamanlı çalışmak zorunda kalmakta, her 100 emekliden 72’si emekli olunca iş arayışına girmektedir” ifadelerini kullandı. 

“En temel hakkımız alın terimizin karşılığıdır” 

Memur-Sen’in ve bağlı sendikalarının mücadelesiyle elde edilen kazanımları hatırlatan Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, Memur-Sen’in gayretlerinin sonucu olarak; kamu görevlileri emekli aylıklarının memur maaş zamları oranında artırılması, bütün emeklilere yılda iki kez bayram ikramiyesi verilmesi, maaş promosyonu, maaşlarda iyileştirmeler ve son toplu sözleşmenin bir kazanımı olarak kamu görevlileri emeklilerinin ek göstergelerin artırılması gibi adımlarla emeklilerin durumunda eskiye oranla iyileşmeler sağlandığının altını çizerek “Bununla birlikte emeklilerin mali ve sosyal haklarında iyileştirilmesi gereken birçok konu olduğu da ortadadır. Bizler, emekliler olarak himmet değil, yıllarca verdiğimiz hizmetin karşılığı olan onurlu bir yaşamı istiyoruz. Bu bizim en temel insan hakkımız, alın terimizin karşılığıdır” şeklinde konuştu. 

Enflasyon rakamlarına göre emeklilerin almış olduğu maaşın oldukça düşük kaldığını vurgulayan Küçükkösen “Türkiye, emeklilerine daha yüksek mali ve sosyal imkânlar sağlayacak güce sahiptir” dedi. 

“Emeklilerin örgütlenme özgürlüğünün engellenmesi, hak mücadelesi açısından büyük bir eksikliktir” 

“Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi şüphesiz mücadele ve örgütlenme gerektirmektedir” diyen Küçükkösen, Memur-Sen bünyesinde kurulmuş olan Emekli Memur-Sen’in, kamu görevlisi emeklileri başta olmak üzere bütün emeklilerin hak arama adresi olduğunu ifade ederek “Emeklilerin sendikal örgütlenme özgürlüğünün engellenmesi, hak mücadelesi açısından büyük bir eksikliktir. Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile örgütlenme hakkı için mücadele etmeye, her platformda haklarımızı savunmaya devam ediyoruz. Bütün emeklilerimizi, Emekli Memur-Sen çatısı altında toplanmaya, bu onurlu mücadeleye güç ve omuz vermeye davet ediyoruz” diye konuştu. 

30 Haziran Emekliler Günü vesilesiyle gerçekleştirdikleri basın açıklamasının emekliler için bir milat olmasını dilediklerini belirten Küçükkösen, Emekli Memur-Sen’in taleplerini sıraladı. 

Basın açıklamasında açıklanan talep ve beklentiler şu şekilde; 

13,6 milyon emeklimizin haklarını korumak, refah içinde bir emeklilik geçirmelerini sağlamak, sosyal hayata aktif katılımlarını desteklemek için mücadele veren Emekli Memur-Sen olarak diyoruz ki; 

-Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır. 

-Kamu görevlilerinin fiilen çalıştıkları dönemde bordrolarında var olan “ek ödeme” de dâhil emek verilen dönemde maaşa eklenen unsurlar emekli maaşına da yansıtılmalıdır. 

-Memurların emekli ikramiyesi hesabı yapılırken tam hizmet yılı hesaba katılıp, ay ve gün hesabının dâhil edilmemesinden doğan 1 ay ile 11 ay arası kayıp giderilmelidir. 

-Yılda iki defa ödenen bayram ikramiyesi, gösterge rakamına bağlanmalı ve maaşlara yapılan artış kadar artış yapılması sağlanmalıdır. 

-Emeklilerden fiilen çalışabilecek güç noktasında ve fikri zeminde bilgi birikimi müsait olanlar gerek kendi alanları, gerekse faydalı olabilecekleri uygun alanlarda istihdam edilmelidir. 

-Emeklilerin Sendikalara üye olma hakkı yasal statüye kavuşturulmalı, emeklilikte de sendika üyeliği devam etmeli, haklarımız da bizimle emekli olmamalı. 

-Yaşa bakılmaksızın tüm emekliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılmalıdır.

-Eş ve çocuk yardımı emeklilere de verilmelidir. 

-Öğrenim hayatına devam eden çocuğu olan emeklilere eğitim yardımı ödemesinin kapsamı genişletilmelidir. 

-“Aktif Yaşlanma” kavramı ülkemizde de hayata geçirilerek emeklilerin daha sağlıklı bir emeklilik dönemi geçirmeleri sağlanmalıdır. 

-Genel sağlık politikalarının dışında, yaşlılara yönelik özel sağlık politikaları da geliştirilmeli, sağlıklı yaşlanmaya yönelik farkındalık eğitimleri verilmelidir.

SENDİKA BÜLTENİ

EMEKLİLER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER